Białołęka Dworska - dwie koncepcje planu miejscowego

Problemy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Białołęki Dworskiej część wschodnia.

Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu dla tego obszaru 28 lipca 2008 roku, a prace planistyczne rozpoczęły się w lipcu 2009 roku. Obszar objęty planem wyznacza od północy ul. Wałuszewska, od zachodu ul. Ornecka, od południa i zachodu granica kompleksu ogródków działkowych i ul. Cieślewskich. Zgodnie z art. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku dokumentem określającym politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dla Warszawy Studium takie przyjęto 10 października 2006 roku. Ustalenia Studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. Właściciele działek leśnych położonych w tym obszarze do tej pory martwili się co najwyżej, że prace projektowe się przeciągają, ale byli pewni, że zgodnie z zapisami w Studium ich działki będą w przyszłości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową z zielenią leśną. Okazuję się jednak, że trzeba być czujnym, w porę składać wnioski do planu, bo część Białołęki Dworskiej stanowi obszar proponowany do objęcia ochroną ze względu na występujące tu naturalne formy rzeźby terenu – wzgórza wydmowe.

W toku prac projektowych opracowano 2 koncepcje: jedna zakłada – tak jak stanowi Studium – odtworzenie przedwojennego podziału i przeznaczenie wszystkich działek pod zabudowę z minimalnym udziałem powierzchni biologicznie czynnej wynoszącym 80%, według drugiej na znacznej części działek leżących na terenach pofałdowanych (będących własnością prywatną!) nie będzie możliwa jakakolwiek zabudowa. Która koncepcja wygra?

Pan Bartosz Rosłon – projektant BPRW S.A. obszaru Białołęka Dworska jeszcze nie podjął decyzji. Uważa on, że zapisy w Studium nie są jednoznaczne: z jednej strony w rejonie występowania wzgórz wydmowych ustala się priorytet lokalizowania funkcji mieszkaniowej, z drugiej wskazuje wydmy jako tereny eksponowane w krajobrazie miasta, na których obowiązuje zakaz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających naturalne formy rzeźby terenu. Wszelkie wnioski w tej sprawie należy składać na piśmie do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, PKiN, plac Defilad 1, 00-901 Warszawa lub w kancelarii na XIII piętrze PKiN, pokój 1349; informację telefoniczną można uzyskać u p. Elżbiety Fus, tel. 22 6566833.