Wysłane przez NK w
Słyszałam ostatnio z ust starszej pani, że drogo kupić, tanio sprzedać i byle jak wyjść za mąż to każda potrafi. Z nieruchomościami podobnie. Każdy potrafi sprzedać albo kupić. Coraz częściej jednak problemem staje się takie przeprowadzenie transakcji, aby strony (a szczególnie sprzedający) miały poczucie dobrze zrobionego interesu. I właśnie ta korzyść i bezpieczeństwo przemawiają za tym, by korzystać z usługi pośrednictwa, a zwłaszcza z umową na zasadzie wyłączności, bo przecież jest i tak, że jeśli wszyscy zajmują się Państwa nieruchomością, to tak naprawdę nie zajmuje się nikt.
Dlaczego zatem warto podpisywać umowy na wyłączność? Często bywa tak, że sprzedający nieruchomość obawia się, że decydując się na współpracę z jednym pośrednikiem zamyka drogę do sprzedaży nieruchomości klientom innych pośredników, więc lepiej zawierać umowy otwarte z dużą liczbą agencji. Prowadzi to do chaosu informacyjnego: to samo mieszkanie oferowane jest z innymi cenami, z innym metrażem, raz jako hipoteczne, raz nie, raz w bloku z płyty, raz z cegły, od dawna nie aktualizowane. Warto zastanowić się nad tym, co o takiej propozycji pomyśli nabywca. Najczęściej jest zdania, że jeśli tyle agencji próbuje sprzedać nieruchomość bezskutecznie, to pewnie nie jest to taki rarytas, pewnie ma wady lub zbyt wysoką cenę i trzeba poczekać na ciekawszą propozycję.
Podpisanie umowy na wyłączność oznacza, że oferta jest obecna na portalach tylko raz, co podkreśla jej wyjątkowość, a dostęp do niej mają klienci wszystkich pośredników skupionych w systemie MLS, a tychże pośredników jest już w Warszawie prawie sześciuset. Najczęściej jest zatem tak, że nieruchomość jest oferowana przez jedną firmę pośredniczącą, a kupujący jest klientem innej firmy. MLS to system wymiany ofert nadzorowany przez Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, które rygorystycznie przestrzega regulaminu systemu. Wymagający klienci popytowi wiedzą, że tu znajdą oferty zawsze aktualne, sprawdzone, profesjonalnie sfotografowane lub sfilmowane, rzetelnie i wyczerpująco opisane, z właściwie określoną ceną ofertową. Sprzedający pozostaje w kontakcie z jednym pośrednikiem, który zna wszystkie zalety i wady sprzedawanej nieruchomości. Nie ma konieczności po raz dziesiąty powtarzać te same informacje kolejnym pośrednikom. Zazwyczaj jedna osoba koordynuje spotkania i sprawdza potencjalnych nabywców. Pośrednik, który jest w MLS-ie, posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo transakcji. Po finalizacji transakcji nie musimy, czasem przez wiele miesięcy, a nawet lat, odpowiadać na pytanie, czy oferta jest aktualna. Dobrym rozwiązaniem jest przekazanie kluczy do sprzedawanej nieruchomości. i powierzenie pośrednikowi całości spraw związanych ze sprzedażą, od pozyskania kompletu dokumentów, przez prowadzenie prowadzenie procesu sprzedaży aż do sfinalizowania transakcji. Decyzję o zawarciu z umowy na wyłączność podjęło do tej pory blisko 6000 osób.