Warto formalnie odebrać dom

W ostatnim czasie kilka razy uczestniczyłam w sprzedaży domów, które były już od dawna zamieszkiwane, w wykończonych domach wszystko prawidłowo funkcjonowało i można było je wygodnie użytkować. Niewielu właścicieli zatroszczyło się jednak o tzw. odbiór budynku. Kłopoty pojawiły się przy sprzedaży nieruchomości.

Zwykle bywa tak, że bank kredytujący zakup nieruchomości żąda dokumentu, potwierdzającego przyjęcie bez sprzeciwu przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy. Nie wszyscy sprzedający są świadomi, że przygotowanie takiego zawiadomienia wymaga wielu starań, nieraz dość kosztownych, bo lista załączników jest bardzo długa. Należy zgromadzić następujące dokumenty:
• decyzja o pozwoleniu na budowę
• inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza
• zgoda na wycinkę drzew lub oświadczenie, że wycinka nie była konieczna
• oświadczenie kierownika budowy o zgodności budowy zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego
• świadectwo charakterystyki energetycznej
• protokół sprawdzenia przewodów wentylacyjnych i spalinowych
• pomiary instalacji elektrycznej
• odbiór przyłącza energetycznego, gazowego, wodociągowego, kanalizacji sanitarnej.

Wszystkie protokoły powinny być wykonane przez osoby uprawnione i zawierać potwierdzenie zgodności wykonania z przepisami oraz polskimi normami. Bywa tak, że dom budujemy, wiernie trzymając się projektu, natomiast teren działki zagospodarowujemy już z większą dowolnością: a to śmietnik usytuujemy w narożniku przy sąsiedzie, a to zbudujemy dodatkowy utwardzony taras ziemny, a to utwardzimy kostką większy teren parkingowy, a bramę wjazdową przesuniemy o metr w lewo czy w prawo. Okazuje się, że plan zagospodarowania działki jest obecnie oczkiem w głowie PINB-u, a wszelkie zmiany w pierwotnym sposobie zagospodarowania działki wymagają akceptacji projektu zamiennego, zwłaszcza wtedy, gdy kierownik budowy bądź projektant budynku nie są skłonni stwierdzić, że wprowadzone przez inwestora zmiany w stosunku do pierwotnego projektu nie są zmianami istotnymi, co znacznie ułatwia procedury.